Google Sıralamayı Yükseltme

Merhabalar, ben Devoncrea ekibinden Ufuk Erdaş. Bu yazımdan siz değerli kullanıcılarımız için, işletme sayfanızın İnternet ortamındaki sıralamasını yükseltmeniz için bilmeniz gereken püf noktalarından kısaca bahsedeceğim.

Arama sonuçları, bulunduğu konuma yakın olan işletmeleri ve yerleri arayan kullanıcılara görünür. Buna kısaca örnek verecek olursam, mobil cihazınızdan “Japon restoranı” şeklinde bir arama yaparsanız, büyük bir ihtimal ile yerel sonuçları görürsünüz. Yani Google, sizin yakınınızda olan ve ziyaret etmek isteyebileceğiniz bir restoranı göstermeye çalışır.

Google Sıralamayı Yükseltme

Google My Business’ı kullanarak işletmenizin yerel sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Konumlarınızı Doğrulayın

Müşterilerinize ve kullanıcılarınıza görünme olasılığınızı en üst düzeye çıkarmak için işletme konumlarınızı Haritalar ve Arama gibi Google ürünleri üzerinden doğrulayın.

Doğru Çalışma Saatleri Girin

Açılış saatlerinizi girmek ve güncellemek, potansiyel müşterilerin, işletmenizin ne zaman açık olduğunuzu bilmelerine ve açık olduğunuzdan emin olarak işletmenizi ziyaret etmelerine olanak tanır. Bu çalışma saatlerine tatiller ve belirli günlerdeki özel çalışma saatlerinizde dahildir.

Yorumları Yönetin ve Yanıtlayın

İşletmeniz hakkında olumu veya olumsuz yapılan tüm yorumlara yanıt vererek müşterilerle etkileşim kurun. Yorumları yanıtlamanız, müşterilerinize, değer verdiğinizi gösterir. Müşterilerinizden gelen güzel ve olumlu yorumlar işletmenizin görünürlüğünü ve sıralamasını artırır ve potansiyel müşterilerin işletmenizi ziyaret etme olasılığını yükseltir.

Fotoğraf Ekleyin

İnternet ortamına fotoğraf yüklemek kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizin kalitesini yansıtır, işletmenizin hikayesini anlatmanıza yardımcı olabilir. Doğru ve ilgi çekici fotoğraflar, potansiyel müşterilerinize aradıkları ürün veya hizmetleri işletmenizde bulabileceklerini de gösterebilir.

Google’ın Yerel Sıralamayı Belirleme Biçimi

Arama sonuçları, alaka düzeyine, uzaklık ve öneme dayalıdır. Aramanıza ilişkin en iyi eşleşme sonuçlarının bulunması için bu faktörlerin hepsi kullanılır. Örnek verecek olursam, Google robotları, aradığınız bir ürünü veya bir işletmeyi, konumunuzdan uzaktaki bir işletmede bulunma olasılığının, yakın bir işletmeye göre daha düşük olduğuna karar verebilir ve dolayısıyla uzak işletmeyi yerel aramalarda daha üst konuma yerleştirir.

Alaka Düzeyi

Ayrıntılı, eksiksiz ve özgün bir şekilde işletme bilgileri eklemek, Google’ın firmanız ve işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına ve girişlerin alakalı arama sonuçlarıyla eşleştirmesine yardımcı olacaktır.

Önem

Önemli müzeler, kent simgesi, oteller veya birçok kişi tarafından bilinen tanınmış popüler markalara ait mağazalar da yerel arama sonuçlarında öneme sahip olabilirler. Bunun gibi bilinen yerler gerçek dünyada daha fazla öneme sahiptir ve arama sonuçları, bunu yerel sıralamada yansıtmaya çalışır.

Google’ın firmanız için önemini belirlemesi için işletmenizin web üzerinden bilgilerine, bağlantılarına, makalelerine ve dizinler gibi temellerine bakar. Google’da yorum sayısı ve puanı, yerel arama sıralamasında dikkate alınır. Olumlu yorum ve puanların artması, işletmenizin yerel sıralamasını muhtemelen artıracaktır. İnternet üzerindeki sonuçlarınız ve konumunuz da önemli faktör olduğundan, en iyi SEO uygulamaları ve çalışmaları yerel arama optimizasyonu için de geçerlidir.