Google AMP Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Google Amp ( Accelerated Mobile Pages) yani Türkçe karşılığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak bilinen Google'ın mobil kullanıcılar tarafından web sitelerine daha hızlı erişebilmesine olanak sağlayan kodlama yöntemidir. Google tarafından geliştirilmiş olan bu yöntem sayesinde mobil platformda web sitelerinin olduğundan daha kısa sürede yüklenerek kullanıcılara daha hızlı bir aktiflik sağlamaktadır. Google AMP sisteminde doğrulanmış olan sayfalar Google tarafından kendi ön belleğine saklanıp kullanıcıların daha hızlı yükleme yapması sonucunda mobil kullanıcıların yavaş yüklenen web sayfalarının önüne geçmektedir.

Google, kullanıcının yavaş açılan web sitelerine, tasarımsal olarak mobilde problem yaşayan kullanıcıların aynı web sitesine tekrar girme oranlarının düşüklüğünden dolayı Google AMP kodlama yöntemi ile gidermeye çalışmıştır.

Mobil Uyumlu Siteler İçin Google AMP'nin Önemi

Bir web sitesi olarak ilk sıralarda olmak veya en iyi hizmeti verebilmek için mobil uyumluluk önemi çok büyük. Mobil uyumluluk Google içinde web sitelerinin sıralaması konusunda önemli bir yer alıyor. AMP kodlama yöntemi Google tarafından her site için bir zorunluluk haline getirmemiştir. Ancak web sitenizin daha iyi bir sıralamaya sahip olmasını istiyorsanız mobil uyumluluk açısından önemli bir konu haline geliyor demektir.

Google AMP örnek vermek gerekirse, bir e-ticaret sitesine sahipsiniz. Günümüzde e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olmaması çok büyük dezavantaj. Ancak sitemiz mobil uyumluluğu var. AMP kodlama yöntemiyle oluşturacağınız bu mobil uyumlu site sitede ürünlerin hızlı açılabilmesi adına sadece ürün görselleri, ürünün detayını ve siparişi oluşturabilmek için gerekli butonlarla oluşturulmuş. Böyle bir site çok hızlı ve akıcı işlem yapabileceği gibi, müşteriye tekrar aynı site üzerinde sipariş vermeyi teşvik etmesine de olanak sağlar.

Google AMP Kodlama Yöntemiyle Çalışan Web Sitelerin Farkı

AMP kodlama yöntemini kullanmayıp, bir çok içeriğe sahip olan mobil uyumlu siteler ise; Kullanıcıların çok vaktini çalmış olup, sipariş sırasında da ön yüklemeler konusunda kullanıcıyı bezdirebilecek durumlara getiretebilmektedir. Genel anlamda Google AMP kodlama yöntemiyle Google tarafından ön belleğe alınan siteler sayesinde daha hızlı mobil uyumlu siteler ve daha memnun kullanıcılar olarak nitelendirebiliriz.