Backlink Nedir?

Backlink, kısaca bahsedecek olursam, bir web sitesine başka bir web sitesinden verilen linktir. Bu linkler, yazı veya görsel şeklinde olabilir.

Günümüzde tanıtım veya makale yazılarının içine yerleştirilen backlinklerin çok daha faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Sadece tanıtım veya makale yazılarının dışında, görsel bannerlarda, backlink kaynakları da çokça tercih edilmekte.

Nasıl Backlink Yapılır?

Backlink, yapmak istediğiniz web sitesine; tanıtım yazısı, makale veya görseller yayınlatarak, bu yazıların ve görsellerin içerisine sitenize yönlendirilen bir bağlantı yerleştirilerek yapılabilir.

Bunun dışında; web sitesinin alt bölümü dediğimiz (footer) alanına metin şeklinde bağlantı verilebilir, banner görsel eklenebilir veya ilgi gören bir blog yazısına yorum yazarak web sayfanızın bağlantısını bu yoruma eklemeniz şeklinde olabilir.

Web sitenizle benzer içeriğe sahip olan, küçük web sayfaları oluşturup bu sayfalar üzerinden de backlink verebilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Çok fazla link barındıran web sitelerinde, adeta link çöplüğü haline gelmiş bir sayfadalar da backlink barındırmak isterseniz bu size bir fayda sağlamayacaktır. Neden diye soracak olursanız cevabı çok basit. Çünkü bu tür sayfalar Google tarafından pek sevilmemektedir. 

Bir gün içerisinde, birçok sayfaya backlink vermeye çalışmayın bu size dezavantaj sağlayacaktır. Sabırlı olup zamana yaymalısınız. Örneğin 2-3 hafta aralıklarla backlinkler oluşturabilirsiniz.

Backlink vereceğiniz site, mutlaka kendi web sitenizin içeriği ile alakalı bir site olmalıdır. Bu biraz zor olabilir, fakat en faydalı yöntem budur.

Sosyal medyaları mecralarını unutmayın! Sosyal medya üzerinden link almaya çalışmalısınız. Özellikle günümüzün en popüler sosyal medya platformları olan Instagram, Facebook ve Twitter gibi bu konuda öncü olan platformlar çok fayda sağlayacaktır.

Kaliteli forumlar, blog sayfaları veya sözlüklerden link alabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirirken Google'ın banladığı ve kara listeye aldığı web sitelerinden backlink almamaya özen göstermelisiniz. Bu, bütün emeklerinizi boşa çıkartabilir.

Tüm bunları yaparken, emeklerinizin boşa gitmemesi için profesyonel destek almanızı tavsiye ediyorum. İstanbul Web Tasarım ajansı olan Devoncrea’dan destek alarak, en hızlı ve en verimli sonuçlar alacağınızın garantisini veriyoruz.