Mobil Uyumlu Tasarım Nedir ?

2010’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Google CEO’su Eric Schmidt, tasarımcıların ürün tasarımında “mobil ilk” kuralını izlemeleri gerektiğini belirtti. “Mobil ilk tasarım” ne anlama geliyor? Neden önemlidir Nasıl yapılır? Aşağıdaki 3 soruya cevap vereceğim.

Mobil Uyumlu Tasarım Nedir?
Mobil Uyumlu tasarım kavramını daha iyi anlamak için önce aşağıdaki iki ifadeyi bilmeniz gerekir.

1. Duyarlı Web Tasarımı (RWD)

Yanıt veren web tasarımı, web'i farklı cihazların ekranlarına otomatik olarak sığdırabilen, içeriği insanların kendilerini rahat hissedebilecekleri şekilde görüntüleyen bir web tasarım yöntemidir. Bu, kullanıcıların web'de gezinirken kaydırma, yakınlaştırma ve kaydırma gibi işlemleri büyük ölçüde azaltır.

Ürün Tasarımında “Mobil ” İlkesi Neden Bu Kadar Önemli?

1. Mobil internet kullanımı 2016 yılında masaüstü kullanımını aştı.

2. İnsanlar internet üzerinden mobil uçlarından giderek daha fazla zaman geçirdiler.

3. 2012'nin başlarında, akıllı telefon satışları PC satışlarını üstlenmiştir.

Mobil Kullanıcıların patlaması tasarımcıları mobil Tasarımlara dikkat etmeye ve ürün tasarımında “ilk mobil” kuralına uymaya zorlar.

Kısacası, “mobil Uyumlu” ilkesi ürün tasarımında önemli bir yere sahiptir. Bir yandan, ürün tasarım zamanından tasarruf etmeye ve tasarımcıların verimliliğini artırmaya yardımcı olur Öte yandan, tasarımcıları temiz ve pratik tasarımlar yaratmalarına yardımcı olan bir ürünün içeriğine daha fazla dikkat etmeye zorlar Bununla birlikte, akıllı telefonlar gittikçe daha güçlü hale geldikçe, mobil uç yakın gelecekte “alt uçlar” olarak değerlendirilemeyebilir, bu nedenle “ilk hareket” sonsuz bir konu olmayabilir. Ancak şimdilik ürün tasarımındaki yeri göz ardı edilemez.

Sayılı istanbul web tasarım firmlarından biri olarak , Hayalinizdeki Gerçeğe Dönüştürüyoruz !
Devoncrea Web Tasarım ve yazılım Ekibi Olarak Tasarım Sanattır Sanat geliştiriyoruz !