Güvenli Online Alışverişin Altın Kuralları

İnternet üzerinden herhangi bir web sitesinden alışveriş yaparken, dikkat etmeniz gereken en önemli unsur güvenliktir. Güvenlik hususu sadece ülkemizde değil, Dünyada da en önemli konulardan biri olarak göze çarpıyor. Web Tasarım İstanbul firması olan Devoncrea ekibi ile bu yazımda sizlere tüketicilerin online alışverişte güvenliğine dair dikkat etmeleri gereken konulara kısaca değineceğim.

İşte güvenli alışveriş için dikkat edilmesi gereken noktalar…

İnternet Siteleri Hakkında Araştırma Yapın

İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız web sitenin kime ait olduğu ve ne kadar süredir aktif olduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Web sitenin kurumsal olup olmadığına, iletişim bilgilerine ve referanslarına bakın.

Kullanıcı Yorumlarını Okuyun

Alışveriş yapağınız web sitesinin ilk önce, sosyal medyada veya arama motorlarında o markaya dair paylaşılan bilgileri okuyun, daha önce iletişime geçmiş veya alışveriş yapmış kullanıcı yorumlarını içeren fiyat karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan siteye ait geçmiş deneyimleri inceleyin.

SSL Sertifikası Olup Olmadığını Kontrol Edin

İnternet üzerinden alışveriş hizmeti sunan tüm web siteleri Dünya çapında kredi kartı güvenliği için bir standart olan SSL sertifikası kullanmak zorunda. Eğer web sitesinin SSL sertifikası yok ise bu siteden kesinlikle alışveriş yapmayın. Çünkü SSL sertifikası olmadan bir web sitesi hiçbir bankadan online pos alma imkânı bulunmamaktadır. 

Ortak Bilgisayarları Kullanmayın

Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmamaya özen gösterin. Bu ortak kullanılan bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

Kolay Tahmin Edilemeyecek Bir Şifre Seçin

Amacınız ne olursa olsun bir web sitesine üye olurken, başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeye özen gösterin.

Mesafeli Sözleşme Bulunmuyorsa

E-ticaret siteleri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan bir sitede bu satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu yok ise bu siteden alışveriş yapmayın.

Fiyat Bilgilerine Dikkat Edin

İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız sitede eğer ürünlerin fiyat bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, şüphelerinizi ciddiye alın; araştırma yapın. Sitede gösterilen fiyat ile ürünü sepete aldığınızda görünen fiyatın aynı olup olmadığını kontrol edin ve aynı değilse kesinlikle alışveriş yapmayın.

3D Ödeme Sistemini Kullanın

3D ödeme sistemi (şifreli ödeme), e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Diğer bir deyişle hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır. 3D ödeme seçeneği sunan siteleri tercih edin.

Sanal Kart Kullanın

Sanal kart kullanmak, ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif olabilir. Kart limitini kendinizin belirleyebildiği bu kartları kullanmayı deneyin.

Alışveriş Kaydını Tutun

Alışverişinizi bitirmeden önce mutlaka çıktısını alın. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.